fbpx

Anton Kern

Sejf Anton Kern

Wyrób znanej niemieckiej manufaktury z Gery. Sejfy tego producenta wyróżniały się bardzo zdobnymi ” koronami ” typowymi dla tej firmy.

Sejf posiada 3 zamki: główny który obsługiwany jest za pomocą tzw. klucza strzałkowego i dwa pomocnicze obsługiwane przy pomocy kluczy jednobrodowych. Ale nawet osoba posiadająca komplet kluczy nie będzie w stanie otworzyć sejfu, jeśli nie pozna jego tajemnic. W narożnikach na drzwiach sejfu znajdują się zdobne, kwiatowe rozety – dopiero ich właściwe ustawienie umożliwia dostęp do dziurek od kluczy. Jeśli rozety są ustawione niewłaściwie – nie ma możliwości włożenia kluczy do zamków.

Wymiary zewnętrzne: wys. 1920 mm (wraz z koroną), szer. 670 mm, głęb. 520 mm

Waga: około 620 kg

Wewnątrz sejfu widoczny jest interesujący tzw. otwarty mechanizm ryglujący (czyli nie ukryty wewnątrz drzwi ale widoczny na ich wewnętrznej stronie). Sejf stoi na drewnianej szafce, malowanej w tym samym kolorze co sejf.

Wilhelm Gries

Sejf Wilhelm Gries

Sejf z małej manufaktury Wilhelma Griesa z Bredstedt. Jest to jeden z niewielu dobrze zachowanych egzemplarzy. Sejf powstał ok. 1900 roku.

Wymiary zewnętrzne: wys. 940 mm (wraz z koroną), szer. 570 mm, głęb. 500 mm

Waga: około 250 kg

Sejf zamykany jest jednym zamkiem kluczowym, posiada skarbczyk również zamykany zamkiem kluczowym. Elementy ozdobne w postaci korony, narożników oraz szyldów wykonane są z mosiądzu. Kasa ryglowana jest ryglami stalowymi jednokierunkowymi, od strony przyzawiasowej znajdują się rygle stałe przeciwwyważeniowe.

Sommermeier & Co.

Sejf Sommermeier & Co.

Sejf znanej niemieckiej firmy Sommermeier z Magdeburga. Firma ta dbała o swoją rozpoznawalność i każdy z sejfów był sygnowany. Na wewnętrznej stronie drzwi znajdowały się emblematy firmy których wzory były różne w zależności od daty powstania. Sejf posiada również bardzo charakterystyczną koronę – wzór ten został stworzony tylko i wyłącznie dla tego producenta.

Wymiary zewnętrzne: wys. 820 mm (wraz z koroną), szer. 590 mm, głęb. 550 mm

Waga: 240 kg

Sejf zamykany jest jednym zamkiem pomocniczym (klucz jednobrodowy) oraz zamkiem głównym z kluczem strzałkowym.  

Carl Kästner

Sejf Carl Kästner

Sejf niemieckiego producenta Carla Kästnera. Dzieła jego do dnia dzisiejszego zachwycają nadzwyczajną dokładnością wykonania oraz nowoczesnymi jak na tamte czasy rozwiązaniami technicznymi. Wielokrotne medale na międzynarodowych wystawach potwierdzają klasę wyrobów i ich niezawodność.

Wymiary zewnętrzne : wys. 790 mm (wraz z koroną), szer. 620 mm, głęb. 550 mm

Waga: 320 kg

Sejf zamykany jest dwoma zamkami kluczowymi, jeden z nich (zamek pomocniczy) blokuje dostęp klucza do zamka głównego otwieranego kluczem strzałkowym. Kasa wypełniona jest popiołem, ma znakomicie wykonane progi ogniowe (wyjątkowo precyzyjnie spasowane). Elementy ozdobne w postaci narożników oraz szyldów i sygnatury są srebrzone.
Kasa ryglowana jest w trzech kierunkach od strony przyzawiasowej są rygle stałe przeciwwyważeniowe.

Pohlschröder

Sejf Pohlschröder

Przepiękny dwukomorowy sejf firmy Pohlschröder o numerze seryjnym 2443 z lat 1880-85. Ciekawostką jest fakt, że sejfy innych firm, jeśli posiadały dolną komorę, to jej pancerz był najczęściej znacznie słabszy, tutaj zaś jest on równie solidny jak w górnej części.

Wymiary zewnętrzne: wys. 1975 mm wraz z koroną i podestem, szer. 680 mm gł. 590 mm

Waga: 580 kg

Zamek główny posiada klucz strzałkowy, a zamki pomocnicze obsługiwane są za pomocą kluczy jednobrodowych. Zamki pomocnicze blokują również dostęp do zamka głównego.

Zgodnie z życzeniem nowego właściciela wszystkie elementy zdobne na zewnątrz sejfu zostały pokryte galwanicznie 24 karatowym złotem. Aby odtworzyć zaś pierwotny wygląd sejfu zastosowaliśmy fornir z dębu i orzecha włoskiego. Do sejfu został też wykonany dębowy podest. Dużo uwagi wymagało również wnętrze, gdzie bardzo wiernie zostały uzupełnione mazerunki i zdobienia. Aby sprostać oczekiwaniom właściciela, sejf posiada indywidualną zabudowę wnętrza – zainstalowane zostały: szufladka na biżuterię oraz rotomaty do przechowywania zegarków.

Renowacji poddany został  też bardzo charakterystyczny dla firmy Pohlschröder mechanizm ryglujący z wytrawianymi ornamentami i sygnaturą producenta.

Pohlschröder 2

Sejf Pohlschröder 2

Sejf wykonany przez manufakturę z Dortmundu we wczesnym okresie jej istnienia. Firma założona przez Wilhelma Pohlschröeder’a w 1854 roku bardzo szybko zdobyła rynki Europy. Potwierdzają to liczne nagrody na wystawach europejskich i światowych. Sejf  posiada sygnaturę producenta oraz numer seryjny. Bardzo charakterystyczne są dla tej firmy kształty rygli wygięte w taki sposób, aby zdobiły sejf, a nie były wyłącznie mechanizmem zabezpieczającym drzwi. Mechanizm ryglujący od swojego kształtu nazywany jest często ”pająkiem”.

Wymiary zewnętrzne: wys. 1400 mm (wraz z koroną), szer. 750 mm, głęb. 650 mm

Waga: 480 kg

Sejf wyposażony jest w trzy zamki kluczowe, dwa pomocnicze jeden główny z kluczem strzałkowym. Zamki działają współzależnie i trzeba wiedzieć, który z nich otworzyć jako pierwszy, aby uruchomić następny.