fbpx

Renowacje

Renowacje i naprawa zabytkowych sejfów

Zabytkowe sejfy, które trafiają w nasze ręce wymagają wiele czasu i troski, aby mogły dalej służyć swoim Właścicielom. W trakcie prac renowacyjnych dokładamy wszelkich starań, aby przywrócić pierwotny stan sejfu. W tym celu wykorzystujemy stare techniki produkcji i zdobienia, współcześnie już nie stosowane. Pragnąc sprostać tym wyzwaniom i oczekiwaniom naszych Klientów, firma nasza dysponuje fachową kadrą oraz współpracujemy z artystami plastykami i konserwatorami sztuki, których wiedza i umiejętności są bardzo pomocne.

Zabytkowe sejfy to nie tylko po prostu metal, to też dzieła sztuki nad którymi pracowali artyści i wybitni rzemieślnicy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę że przy renowacji jednego sejfu bierze często udział kilkunastu specjalistów.

Np. konserwator sztuki (naprawy i odtwarzanie mazerunku, zdobień malarskich), grawer (elementy grawerowane np. sygnatura producenta), galwanizer (elementy niklowane np. klamki, szyldy), złotnik (elementy złocone), stolarz (drewniane szafki na których stały sejfy, ich zwieńczenia), rzeźbiarz (np. zwieńczenia – „korony” drewniane rzeźbione), sztukator (wykonanie modeli brakujących elementów np. narożników), odlewnik (odlanie brakujących elementów np. narożników), ślusarz, tokarz (dorabianie brakujących, uszkodzonych elementów mechanizmu ryglującego, również nietypowych kluczy), tapicer (wykończenie wnętrza sejfu), lakiernik      

Czasem trzeba też niezbędna jest pomoc kasiarza przysięgłego żeby w ogóle dostać się do sejfu (gdy brak jest np. kluczy lub są uszkodzone zamki).

To nie jest ściśle problem konserwatorski, ale nie wszyscy sobie zdają sprawę że sejfy te potrafią być naprawdę ciężkie – w zależności od gabarytów mogą ważyć nawet powyżej tony. Może to być utrudnieniem przy odbiorze i dostawie (wstawianie do pomieszczeń, transport po schodach) i dlatego często trzeba skorzystać z usług ekipy specjalizującej się w transporcie sejfów, oraz operatora dźwigu (wstawianie, wystawianie sejfu np. przez okno).

To wszystko powoduje, że proces renowacji wymaga skoordynowania różnych działań i jest czasochłonny.

Poniżej przedstawiamy przykłady naszej pracy

Wewnętrzna strona drzwi z sygnaturą firmy Panzer przed i po renowacji.
Mechanizm ryglujący w drzwiach sejfu firmy Petzold przed i po renowacji.
Wewnętrzna strona drzwi sejfu firmy Pohlschröder przed i po renowacji.
Sygnatura firmy Pohlschröder z sejfu prezentowanego powyżej po wstępnym oczyszczeniu i po renowacji.
Drzwi do skarbczyków w sejfie firmy Meinecke – przed i po renowacji.
Drzwiczki do skarbczyków w sejfie firmy Pohlschröder – przed i po renowacji.